Žlutá je smrt

27. listopadu 2014 v 21:44 | Bluee |  Názory
//Slohová práce za téma Podzimní listí, která je nevhodně dlouhá a zařazená do nevhodné rubriky a vůbec nevhodná.

"Model Kübler Rossové, známý také jako pět fází smutku, či pět fází umírání byl poprvé zaveden v knize On Death and Dying. Součástí knihy byl model s názvem Proces vyrovnání se s umíráním, založený na jejím výzkumu a rozhovorech s 500 umírajícími pacienty." - Wikipedia

DENIAL ABNEGATIONEM POPÍRÁNÍ DÉNÉGATION

Podzim začíná prvními spadlými listy. Jako když člověk objeví první šedý vlas, často podzim začne a my si ani neuvědomíme, že léto nás opustilo. Stále bezstarostně vyrážíme do lesů, užíváme si sluneční paprsky a oblékáme se do lehkých košilí, ve kterých by nám snad nikdy neměla začít být zima. Ale praví pozorovatelé vesmíru si změny všimnou už teď. Něco se změní, když odstíny začnou žloutnout a rostliny slábnou. Ale není to jen něco, co byste mohli spatřit. Jsou to poslední šťastné dny, kdy štěstí získává trpkou pachuť vědomí, že jsou poslední. Podzim je a taky není.

ANGER IRATUS HNĚV COLÉRE

Potom přijde chlad. Rostliny stále bojují o své právo žít, ale koloběh života jim to neumožňuje. Snad by vydržely pnout se ke slunci další a další dny, ale jejich stonky se lámou. Míza jim tuhne v žilách. Jejich listy se s neslyšnými povzdechy, které jsou ale hlasitější než řev, snáší na zem. Ale copak je spravedlivé, aby některé stromy žily věčně, zatím co jiné rostliny umírají znovu a znovu?! Příroda je nespravedlivá. Podzim je krutý.

BARGAINING PACTUS SMLOUVÁNÍ MARCHANDAGE

Procházím se lesem, oblečený v teplém svetru a pozoruji vesmír. Rostliny by stále chtěly žít, ale už se nepnou s takovou vervou jako kdysi. Třeba doufají, že tahle zima nepřijde. Třeba zbylé zelené stonky věří, že přijde nová doba. Věčné léto. Drží se při životě, aby snad nezemřely dřív, než tenhle moment nastane. Nehněvají se už na stromy, ukládající se ke spánku. Jen doufají, že jednou budou jako oni. Podzim má naději.

DEPRESSION TRISTIA DEPRESE DÉPRESSION

Jakoby kouzelník dokončoval zvrhlý trik, umírají poslední rostliny a dokonce i zvířata se skryla do svých doupat. Vesmír na mé procházce je šedý, jak slunce zakryl mrak, který nezná barvy. Rosa na mrtvých loukách připomíná slzy. Boty mi kloužou po blátě a já nejednou nejsem venku rád. Chtěl bych si sednout do pohodlného křesla a jen tak přemýšlet nad opakujícím se osudem všeho bytí. Dotknu se stromu a čekám odpověď, ta však nepřichází. Podzim je smutný.

ACCPEPTANCE SMÍŘENÍ ACCEPTATION

Ale tma nemůže být věčně. Slunce vysvitne, aby zvolalo do světa, že i přes to že zima přichází, ještě tu stále není. Osvítí to, co se zdálo být šedým a navrátí barvu mé duši. Na své procházce vesmírem si sednu a opřu se o spící strom, abych vnímal krásu věcí, které jsou větší než já. Ruka mi zabloudí do voňavého listí, které zemřelo jen proto, že přišel jeho čas. A jak se mi oranžová odráží od mých očí, napadá mě, že smrt může být i krásná. Smrt vždy přijde, když nechceme, ale neznamená to, že bychom ji měli nenávidět. Rozesměju se. Jsem jen maličký blázen sedící pod stromem, který je větší jak já. A každý den je větší jak já a podzim je větší jak já a já jen přemýšlím, jestli já jsem ten malý, nebo všechno ostatní velké. Podzim prostě je.

_______________________________

Může se zdát, že podzim nenávidím. Může se taky zdát, že ho miluji více, než cokoli jiného. Jenže podzim je smrt a smrt je smutek. A smutek je pláč a pláč je úleva a úleva je radost a radost je listí a listí je žluté a podzim je žlutý a slunce je žluté a spoustu věcí je žlutých. A já mám rád žlutou, i když žlutá je smrt.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Pomeranč Pomeranč | E-mail | Web | 28. listopadu 2014 v 22:21 | Reagovat

Wow. Krásný. ♥

2 Siri... Siri... | 4. března 2015 v 22:12 | Reagovat

Ten. Konec. Je. Geniální.
A člověk co ty slohovky hodnotil je asi idiot.
7 bodů, pfff... (#stalkingforlife)
Píšeš božsky.
Anonym (skoro)
PS: mám vás ráda paní profesorko

3 Martin YouWillNeverKnow Martin YouWillNeverKnow | 5. března 2015 v 21:57 | Reagovat

[2]: Hey Siri

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama