Erin Morgenstern - Noční cirkus

7. března 2014 v 17:03 | Bluee |  Recenze
Jako první knižní recenzi, která se objeví na tomto blogu jsem si vybral Noční cirkus od Erin Morgensternové. Nemůžu říct, že by to byla moje oblíbená kniha, ale hned několik věcí mě říká, že moje první recenze by se měla týkat právě této úžasné knihy.
Hned na začátku musím přiznat, že i když Noční cirkus není mou oblíbenou knihou, je rozhodně nejmagičtější a nejvelkolepější, jakou jsem kdy četl. Není divu, že se stala bestsellerem prakticky přes noc. Erin Morgensternová v knize tvoří neuvěřitelný svět plný iluzí a zázraků, stejně ladně jako kouzelník na pódiu vytahuje šátky z klobouku. Tuhle knihu nebudete číst. Tuhle knihu si prožijete. Autorčina nikdy nekončící fantazie umožnila samotnému cirkusu působit ještě větším, než jak ho doopravdy popsala. Každá atrakce a každý stan je popsaný tak dokonale, že propadnete mezi řádky knihy a ocitnete se přímo v něm. Nechce se vám z tohoto světa odejít, protože je tak výjimečný…
Jenže úkladem každého spisovatele není jen potěšit čtenáře a ukázat mu velkolepá kouzla. Úděl každého spisovatele je mnohem větší a Erin Morgersternová se toho ujala tak dokonale, že najednou už nečtete knihu s úsměvem, ale s otevřenými ústy. Na krásném cirkusu, který se pohodlně usídlil ve vašem srdci, se začnou objevovat praskliny a najednou je za celým příběhem skryto něco, co tam nepatří. Něco děsivého a temného zahlédnete vždy jen koutkem oka a kniha vám přestane říkat věci přímo. Erin Morgensternová začne mluvit v hádankách, jejichž odpovědi vlastně vůbec nechcete znát.
Cirkus se roztříští a všechna kouzla z něj vyprchají. Ze sladké vůně karamelu zbyde jen nahořklý zápach a bude záležet na jediném obyčejném člověku, zda cirkus zanikne docela.

Kniha dokazuje, že i když se ve světě vyskytuje magie, bude vždy záležet na základních citech, jako je láska, nenávist a soucit, jak příběh dopadne. Protože ani kouzelník nepřežije ránu nožem do zad. Ani věštkyně nedovede předpovědět zradu nejlepšího přítele.

Noční cirkus je u nás poměrně neznámá kniha, která má v sobě ale něco, co musí oslovit každého čtenáře. Jedna hvězdička v hodnocení chybí jen pro to, že jak jsem už řekl, nejedná se o moji nejoblíbenější knihu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama